Група изследователи начело с Том Глийсън от Университета Виктория в Канада успяха да изчислят колко вода се крие в недрата на нашата планета - около 23 милиона кубични километра. За да достигнат до тази цифра, учените са анализирали големи масиви от информация за проницаемостта на скалите и почвата, тяхната пористост и филтрационни свойства и др.


Учените отбелязват, че при целия огромен обем, лежащ под краката ни, едва 6% от тази вода би могла да бъде полезна за хората. Тази малка част подземни води може да бъде извлечена, тъй като се намира доста близо до повърхността и затова може да се използва като допълнение на стандартните водоизточници - реките, езерата и т.н. Изследователите представиха карта на разпределението на тези достъпни подземни води по повърхността на земното кълбо.

"Подпочвените води се възстановяват най-бързо, в мащабите на един човешки живот", обяснява Том Глийсън. И в същото това време именно тази част от подземните води е най-застрашена от замърсяване и реагира най-бързо на промените в климата. Така че, както подчертават учените, необходими са много сериозни мерки за регулиране използването на този жизненоважен източник на вода.  

Тагове: