Японската агенция за морски и земни науки и технологии (JAMSTEC) има най-големия кораб за пробиване на земната кора, наречен Chikyu. Група от международни учени планира да го използва, за да пробие земната мантия за първи път.

През септември тази година учените от JAMSTEC ще проведат двуседмично предварително проучване във водите край Хавай, за да разберат дали това е подходящо място за пробиване. Ако се окаже, че не е, учените ще се насочат към крайбрежните води на Коста Рика и извън Мексико. И трите места са в океана, защото континенталната кора е два пъти по-дебела от океанската.

 

„Бормашината“ на Chikyu ще трябва да мине през 4 километра вода и 6 километра земна кора, за да може да достигне до мантията, която съставлява около 84 процента от обема на нашата планета. Това е силикатна скална обвивка, която се движи бавно и засяга вулканичната активност и движението на тектоничните плочи, което причинява земетресенията.

Японското правителство предоставя частично финансиране на проекта с надеждата, че това ще доведе до по-добро прогнозиране на повърхностните явления.

Изследователите също така искат да изследват границата между океанската кора и мантията, за да разберат как се формира кората. Плюс това те искат да видят дали съществува микробен живот толкова надълбоко във вътрешността на планетата. Учените се надяват да започнат да сондират най-късно до 2030 г. Засега тяхната задача е да намерят перфектното място за сондаж. Проектът възлиза 542 милиона щатски долара.

Тагове: