Мона Лиза е най-възпроизвежданата картина в историята, но никога не била пресъздадена в такъв размер – 30 микрона (1 микрон е равен на 10^(-6) от метъра).  Учени са използвали оригинална нанотехника, която им е позволи да изобразят Мона Лиза върху една трета от широчината на човешки косъм. Екип от Техническия университет в Джорджия са създали миниатюрния образ чрез атомен микроскоп и процес наречен TCNL (ThermoChemical NanoLithography – термохимична нанолитография).

 

Всеки един от 125-нанометров пиксел представлява отделна химическа реакция. Техниката позволява на учените да контролират количеството топлина, което се прилага върху всеки пиксел. Повече светлина – по-светъл нюанс на сиво. Пиксел след пиксел учените пресъздали най-популярната творба на Леонардо да Винчи.

 

Репродукцията на Джокондата е само показно за възможностите на TCNL технологията, която може да прави различна молекулярна концентрация на една толкова малка площ. Технологията ще има широко приложение в наноелектрониката, оптоелектрониката и биоинженерството.

 

Мона Лиза и преди е използвана в науката. NASA я изпрати в Космоса с помощта на лазер!