Учени по електроинженерство успяха да заключат фотони заедно, така че да се превърнат в твърд обект. Университетът в Принстън изуми научните среди с първи по рода си успешен метод.
За целта екипът е създал „изкуствен атом“ от 100 милиарда обикновени атома, подредени така, че да действат като една частица. Когато го приближават до свръхпроводник, по който текат фотони, наблюдават едно от най-главозамайващите и изумителни квантови взаимодействия – свойствата на атома започват да се прехвърлят към фотоните.
Те съответно започват да се държат като атоми – свързвайки се един с друг, за да образуват унифицирана трептяща система. Ефективно светлината се държи като частица – два фотона могат да си взаимодействат силно. В един режим на работа на проекта светлината се „плиска“ като течност, а в друг – замръзва.
Колкото и да е удивително да спреш светлината, учените го правят с цел да я изследват по-лесно – замръзналите фотони са доста по-лесни за наблюдаване от тези, движещи се със скоростта на светлината. Плановете на екипа за в бъдеще са да увеличи обвързването между изкуствения атом и потока фотони и да получи повече наблюдения от система, която губи равновесието си – фотоните не остават замръзнали задълго.