Паяците имат орган, наречен ‚слит сенсила‘, с който усещат дори най-слабите вибрации около себе си. Учени са го взаимствали, за да създадат нов миниатюрен сензор за движение, звуци и пулс, съобщи LiveScience.
Основните предимства на новия сензор са гъвкавост, изключително висока чувствителност и лесна приложимост във фитнес тракери и други технологии-аксесоари.
Слит сенсила (на снимката вляво) се състои от паралелни процепи с различна дължина в екзоскелета, подобни на струните на арфа. Според силите, приложени на краката на паяка. Новият сензор се състои от платинен филм, положен върху мек полимер, изпълнен с пукнатини. При вибрации тези пукнатини се разширяват или свиват и променят електрическото съпротивление във веригата. Сензорът е толкова чувствителен и точен, че успява да запише звука от пляскането на пеперудени крилца.
Учените все още са доста далеч от точно репликиране на органа, но паяците имат еволюционна история близо 1000 пъти по-дълга от човешката, така че ще се примирим с това, което можем.