Няколко компании гледат на слузта на миксините като на нова алтернатива на мечтаните паяжинни нишки. Тази материя може да се използва за защитни дрехи, хранителна опаковка, динамични въжета и медицински превръзки.

Миксините са древни безчелюстни и безгръбначни роднини на змиорките. За последните 300 милиона години тези примитивни организми почти не са се променили благодарение на един уникален защитен механизъм. При заплаха отделят две вещества през кожата си, които при взаимодействие с вода набъбват и образуват мрежа от слузести нишки. Всяка е с дебелина само 12 нанометра, но на дължина достигат 15 сантиметра. Поначало са подредени в кълба от по 15 до 20 конични слоя нишки, но при контакт с вода се развиват с изумителна скорост и без каквото и да е заплитане.

 

 

Компании като Benthic Labs се опитват да синтезират слузта в лаборатории, за да създадат биоразградими материали на базата ѝ. Заради големия капацитет за набъбване и якостта на нишките слузта може да се използва за въздушни възглавници, които се разпъват от контейнер с размер на чашка за кафе, в превързочни материали, които се опъват и разширяват при повторно отваряне на раната, и много други. Основният проблем пред приложенията е, че за реакцията е необходима морска вода. Това е и основната задача на учените в момента – да заменят този компонент с друг, по-подходящ за частните случаи.