Управлението по зачатие и ембриология на човека във Великобритания (Human Fertilisation and Embryology Authority, HFEA) призна за безопасна технология, която позволява да се развие зародиш с генетичен материал от трима различни родители. Освен обичайните баща и майка детенцето, заченато по новия начин, ще има и „митохондирална майка“. Фактически решението на правителството означава разрешение за провеждането на подобни операции с хора.
Тройното зачатие може да бъде препоръчано на бъдещите майки, у които са открити генетични нарушения, предаващи се по женска линия – не чрез ДНК, намираща се я ядрото на клетките, а чрез митохондриите – клетъчните органели, изпълняващи важна функция в клетъчния обмен на енергия и съдържащи независим генетичен материал от от този на ядрото. Митохондриите се предават по наследство само от майката, тъй като те липсват в сперматозоидите.
В хода на операцията ядрото на майчината яйцеклетка се пренася в яйцеклетката на друга жена, в митохондриите на която няма генетични нарушения. Оплождането в този случай става ин витро, след което оплодената яйцеклетка се връща обратно в матката, където зародишът се износва обичайно. Формално, решението на HFEA се отнася само за техническата страна на въпроса и не касае етичния и юридическия аспект. Ще се ползва ли третата страна в това зачатие от някакви родителски права и ако да, то какви - тепърва ще бъде решавано.