Главата ви цепи ужасно след снощния страхотен купон? Чувствате се като пребито куче или още по-зле: като космонавт в тренировъчна центрофуга? Ами разбира се, просто вчера сте „смесвали“ доста питиета, без да се замислите за крайния ефект. Или сте го сторили умишлено.

Каквато и да е причината за това, следствието е факт, който учените от доста години опитват да разберат и най-вече да опишат. Не че е нещо кой знае колко важно от научна гледна точка, но от социална… може би.

Алкохолните напитки (както знаете) могат да бъдат невероятно разнообразни – ракия, вино, уиски, текила и още около 12345 други напитки. Но в основата на всички стои… етиловия спирт или етанола (макар в някои менте ракии да има и метанол, но това е друга тема). Етиловият спирт, както всички знаем, има едно чудно свойство – да опиянява. И колкото повече спирт съдържа дадено питие, толкова по-силен е този ефект. 

 

Стандартната доза, при която нормален човек започва да чувства ефектът превърнал милиони хора по света в роби на чашката е 14 грама чист спирт. Въпреки, че във всяка напитка, съдържанието на спирт е различно, все пак този „норматив“ като цяло си е верен. Затова се предполага, че единствената разлика между халба бира и халба уиски е начина за усвояване на съдържащия се в тях етанол – например уискито опиянява доста по-бързо. И в случая няма значение вида на напитката, а самият факт – колко бързо постъпва етанола в кръвта ви. Разбира се, в уискито той е много повече и ако „ударите“ на екс халба с уиски, най-вероятно след това ще трябва да ви приемат в изтрезвителното, ако не… и на някое по-лошо място.

 

Но защо различните алкохолни напитки с еднакъв градус (алкохолно съдържание) действат различно? Защо например ако пиете 40-градусова водка по-скоро започвате да буйствате, а ако пиете джин със същия градус ви става тъжно? (примерни предположения). 

 

Едно от възможните обяснения е загатнато по-нагоре – смесването. Много хора пият да речем текилата чиста, но когато пият ром го смесват с Кока Кола. Ако вие пиете джина с тоник, а водката да речем с Ред Бул, то е ясно, че напитките ще предизвикват у вас различни емоции.

 

Още едно обяснение – възможно е влиянието на допълнителни съставки, продукти на ферментацията, дестилацията, в това число и чисто химически вещества, като ацеталдехид, ацетон и други сложни съединения. Различните типове алкохол съдържат и различни добавки. Те най-вече влияят на цвета и вкуса на напитката, но може да се окажат и повлияващи на вашето състояние. 

 

Учените предполагат, че може би най-голямо значение има и вашето състояние в момента в който започнете да пиете – в какво настроение сте. Изследванията на влиянието на алкохола върху моторните и когнитивните функции са показали, че индивидуалните реакции на хората спрямо алкохола са свързани с конкретни типове ефект, който очакват. Ако например пиете за да се повеселите, по-скоро алкохолът започва да ви действа весело, а ако пиете за да убиете депресията… по-скоро може само да я задълбочите.

 

Тагове: