Астрономи от университета „Корнел“ са открили няколко кратки изблика на радиовълни, идващи от дълбокия Космос. За първи път изследователите откриват тези загадъчни "бързи радио изблици". Те посочват, че радиовълните идват от мощен източник, който се намира на много светлинни години от нашата галактика, Млечния път.

Бързите радио изблици, или FRBs, отдавна представляват загадка за астрономите. Досега в историята са засичани само 17 такива изблика и те обикновено се появяват като отделни събития.

Според една от теориите на учените тези радиовълни са причинени от събития, толкова екзотични, колкото сблъсъкът на неутронни звезди. Но откритието на „Корнел“ показва, че каквото и да е произвело този изблик, то не отразява процес на унищожение. Шами Чатерджи, старши изследовател в "Корнел", каза, че въпросните FRBs не са имали „взривен“ произход.

Първите открити FRBs са сравнително отскоро. През 2007 година са регистрирани първите случаи. Астрономите знаят, че тези изблици идват от далечни места във Вселената, но имат затруднения с точното определяне откъде точно са те.

Най-новата FRB - публикувана в списание Nature миналата седмица - идва от галактика на разстояние 1.9 милиарда парсека (6 милиарда светлинни години), но данните не са били достатъчно подробни за учените, за да разберат точното място на излъчването.

Професор Джеймс Кордес от "Корнел" казва, че този феномен не е непременно резултат на огромен космически взрив, но неутронните звезди все още могат да бъдат обвинени за това:

"Ние засичаме тези FRBs от много далеч, което означава, че те са неразривно много светли", казва Кордес. "Само няколко астрофизични източници могат да произвеждат изблици като тези и ние смятаме, че това вероятно са неутронни звезди в други галактики."

 

Прочетете и това: Руснаци искат да превърнат свой сателит в най-яркия обект в нощното небе