Обсерваторията Keck на Хаваите и телескопът „Хъбъл“ засякоха силни бури, разтърсващи атмосферата на Уран. Тази активност в атмосферата на газовия гигант озадачи учените, тъй като в тази част на годината (която на Уран е с продължителност 42 земни години) никой не е предполагал да види толкова силни атмосферни явления.

 

Уран няма собстввени източници на топлина и затова се нагрява само под въздействието на слънчевите лъчи. Именно затова, тези бури възникват в момент, когато Слънцето осветятва силно планетата. В частност, силни бури са били наблюдавани през 1999 година.
През 2007 година, когато Уран премина през период на равноденствие бурите са били обясними, но след това, според всички прогнози те е трябвало да затихнат. Сега, северното полукълбо на Уран не се осветява от Слънцето, затова възникването на подобна силна буря там остава загадка за учените. Въпреки всички изчисления бурите не затихват и затова, на астрономите явно ще им се наложи да намерят някакво друго обяснение на този феномен.