Преди месец Великобритания обяви плановете си за лунна мисия с Lunar Mission One. Вчера Royal Society of London представи целите на проекта и те са впечатляващи.
Най-важната точка от LMO – оценка на възможностите за основаване на постоянна населена база на Луната. Сама по себе си тази мисия не означава много, но ако плановете на Великобритания са да създаде перманентна лунна база в идните десетилетия, космическото бъдеще може би е много по-силно, отколкото смятаме. Другата цел е сондиране повърхността на спътника ни, за да установят учените на Земята произхода му.
Прилуняването на мисията ще е в неизследвани територии – Южния полюс на Луната, в кратера Айткен. Айткен е най-големият и стар кратер, с диаметър 2500 км. Сондажът ще се извърши в зоната на кацане, а минималната цел за дълбочина е 10 пъти по-голяма от всяка предишна – 20 м, а максималната – 100 м.
Цената на Lunar Mission One е 500 млн. паунда, което показва повишен интерес към Космоса от страна на Великобритания и позитивни възможности за бъдещето на Европейската космическа агенция.