На Международната космическа станция (МКС) пристигна нов екипаж, готов да започне шестмесечен живот в орбита. По време на престоя си Crew-7 ще работи върху научни изследвания, включително нов набор от експерименти за влиянието на космическия полет върху човешкото тяло с течение на времето - информация, която може да бъде от решаващо значение за бъдещи мисии с екипаж до Луната и отвъд нея.
Екипажът се състои от астронавта на NASA Джасмин Могбели, астронавта на Европейската космическа агенция Андреас Могенсен, астронавта на Японската агенция за аерокосмически изследвания Сатоши Фурукава и космонавта на "Роскосмос" Константин Борисов.
Изстрелването беше планирано за петък, 25 август, но беше отложено с около 24 часа за допълнителен преглед на безопасността на клапаните в системата за контрол на околната среда и поддържане на живота на Dragon. Установено бе, че всички клапани работят нормално, а NASA подчерта, че допълнителните проверки са били предпазна мярка за безопасност.
Изстрелването стана възможно в събота, 26 август, а сутринта в неделя, 27 август, Crew-7 се присъединиха към четирима астронавти от екипажа Crew-6 и трима членове на екипажа, които пътуваха с руския кораб "Союз".
По време на престоя си на МКС астронавтите от екипажа Crew-7 ще работят по различни експерименти, включително няколко по темата за човешкото здраве по време на космически полет. Това включва нова програма, наречена "Допълване на интегрираните протоколи за изследване на човешкото изследване при различна продължителност на мисията", или CIPHER - набор от 14 различни експеримента, които имат за цел да проучат как космическият полет променя човешкото тяло в зависимост от продължителността му.
Идеята на CIPHER е да се съберат данни от до 30 астронавти, които прекарват различно време на космическата станция. Изследователите събират данни от участниците преди изстрелването им, по време на престоя им на станцията и след завръщането им на Земята, което им дава представа за това как тялото се променя с течение на времето.
Стандартната ротация на МКС е за шест месеца, докато някои астронавти са работили до една година. Но за мисиите до Луната и Марс е необходима повече информация за дългосрочните ефекти на космическите полети върху човешкото тяло. Изследователският екип се надява да използва CIPHER до края на престоя на МКС, като събира все повече и повече данни.
Експериментите включват снемане на данни за здравината на костите, здравето на очите, функционирането на сърдечносъдовата система и атрофията на мускулите, за които е известно, че се влияят от престоя в Космоса.
МКС е особено полезна за такива изследвания поради микрогравитационната си среда, с която астронавтите ще трябва да се справят при пътувания извън Земята. На Луната гравитацията е много ниска, около една шеста от земната, а на Марс гравитацията е около една трета от земната. Ниската гравитация предизвиква ефекти като събиране на течности в горната половина на тялото.
Някои последици за здравето от продължителни космически мисии могат да бъдат моделирани и чрез симулации, провеждани тук, на Земята, наречени земни аналози. Проучването на NASA Crew Health and Performance Exploration Analog, или CHAPEA, например изследва въздействието на фактори като ограничената диета върху здравето на екипаж от доброволци, които ще прекарат една година в симулирана среда на Марс.
Други фактори при космическите изследвания обаче не могат да бъдат моделирани като например излагането на радиация и някои психологически аспекти на изолацията и затвореността. Така че фокусът на голяма част от изследванията на човешкото здраве при космически полети е да се използва това, което знаем от десетилетията опит на МКС, и да се намерят начини за прилагането му при мисии извън ниска околоземна орбита.
Експериментите на CIPHER ще включват екипаж от 7 участници, въпреки че NASA не съобщава кои астронавти ще участват, за да защити личната им медицинска информация, тъй като данните в крайна сметка ще бъдат публикувани. Изследователите изчакват, докато получат данни от поне петима членове на екипажа, преди да споделят информацията публично, така че данните не се приписват и по този начин.
Така че може да минат няколко години, докато данните от CIPHER станат публично достояние, но те трябва да помогнат да се положат основите за осигуряване на безопасността на хората, ако и когато пътуваме отвъд Земята и до други планети.
Снимки: NASA
Виж още: Развитата лунна икономика може да се осъществи до 10 години