Какво ви е необходимо, за да съберете в снимка един милиард звезди? Със сигурност камера с един милиард пиксела ще помогне, нали?!


Учените от Европейската космическа агенция (ESA) се надяват да съберат повече улики за произхода и еволюцията на Вселената, и по-специално нашата собствена галактика (Млечния път), с една камера с невероятен мащаб - монтирана на космическия телескоп Gaia, който бе изстрелян вчера от френска Гвиана.


Gaia е натоварен със задачата да картографира Млечния път в по-големи подробности, отколкото някога преди. Проектиран и построен от Astrium за Европейската космическа агенция (ESA), създателите му твърдят, че телескопът е толкова чувствителен, че може да измери ширината на човешки косъм от 1000 километра!


Целта на мисията е да се изгради триизмерна картина на нашата галактика и да се измерят точните разстояния до един милиард звезди. Това дори е една малка част от Млечния път, като астрономи вярват, че има най-малко 100 милиарда звезди в нашата галактика.


От Astrium казват, че очакват Gaia да заснеме и милиони квазари отвъд Млечния път и една четвърт от обектите в нашата собствена слънчева система, включително комети и астероиди.
"Той може да го направи с невероятна точност. Това е най-голямата камера, която някога е била извеждана в космоса", заяви Ралф Кордей, ръководител на наука и проучвания в Astrium.


Той казва, че изграждането на космическия кораб е струвало 400 милиона евро (549 милиона щатски долара), но общия размер на разходите за мисията ще достигне до 740 милиона евро ($ 1,2 милиарда долара).

 

s


Прогнозираният период на мисията е пет години и ако тя се окаже успешна, Gaia ще добави нови знания към вече придобитите от космическия телескоп Hubble на НАСА (който е все още в експлоатация), както и към данните, събирани от сателита Hipparcos на ESA, който е в орбита от 1993 година.
Пускането на милиард-пикселова камера в космоса е била подкрепена и от Робърт Масей от Royal Astronomical Society UK. "Gaia е невероятно амбициозна мисия," казва той.


"Досега астрономите са разчитали на много косвени методи, за да се прецени разстоянието до най-близките звезди, което означава, че основата, върху която ние изграждаме карта на Вселената е изненадващо слаба“.


"Въз основа на работата на сателита Hipparcos, който започва да създава звездна карта през 1990г., Gaia ще бъде използван за извършване на работа, аналогична на картографирането на Земята през 19-ти и 20-ти век. Новият телескоп ще ни позволи да изградим и първите точни графики на космоса, за да разберем по-добре структурата, историята и съдбата на галактиката, в която живеем".


Една от другите цели на Gaia е да помогне в издирването на екзопланети - нови светове извън нашата Слънчева система. Мисията „Кеплер“ на НАСА досега е потвърдила съществуването на 167 екзопланети и се изследват още стотици, но Кордей очаква, че Gaia вероятно ще открие хиляди нови и ще разкрие повече подробности за тях.

Тагове: