Gallery "5703"
Наблюдения с помощта на орбиталния телескоп Hubble помогнаха на учените да обяснят загадката на галактиката джудже, в която звездите се раждат с много голяма скорост и която шеговито бе наречена звезден родилен дом. Анализът на изображенията от телескопа позволи да се установи, че галактиката NGC 1569 се намира на 1.5 пъти по-далеч от Земята, отколкото се смяташе по-рано, съобщава изданието New Scientist.
По данните, получени за галактиката от наземни телескопи, астрономите по-рано заключили, че тя се намила на около 7.8 милиона светлинни години от Земята, в район, където практически няма други галактики.
NGC 1569 привлече вниманието на учените благодарение на необичайно високото ниво да звездообразуване.
Според изчисленията тя активно ражда нови звезди през последните 15-20 милиона години.
Астрономите не можаха да дадат задоволително обяснение на този феномен, тъй като обикновено за активното звездообразуване в галактиките спомага присъствието на масивни обекти в околностите й.
Под действие на тяхното притегляне газовите облаци могат да се сгъстят достатъчно, за да може да се формират звезди. Около NGC 1569 няма такива масивни обекти.
Новите данни, получени от основната камера на телескопа Hubble, позволиха на астрономите да уточнят разстоянието до NGC 1569.
На новото си местожителство галактиката има много съседи около 10, чието притегляне стимулира звездообразуването.
То от своя страна се оказа много по-активно, отколкото се смяташе досега.
NGC 1569 произвежда звезди със скорост, 100 пъти превишаваща скоростта на раждане на звезди в Млечния път в нашата галактика се образуват по 10 звезди годишно, като този процес продължава не 20, а 100 милиона години.
Припомняме, през 2008 година астрономи откриха още една галактическа фабрика за звезди.
Отдалечената от Земята на 12.3 милиарда светлинни години галактика произвежда между 1000 и 4000 звезди годишно.
Нейното съществуване постави под съмнение теорията за произхода на масивните галактики.
Коментари (0)