Ако всичко върви по план, Индия ще се присъедини към шепата страни, които са успели да изпратят космически кораб до Червената планета. Безпилотният орбитален апарат Мангалиан (което означава „марсиански кораб“ на хинди) ще бъде изстрелян от космическия център Сатиш Даван. Корабът, който ще стигне до Марс след 10 месеца, се счита за демонстрация на технологичните възможности, но същевременно ще постави Индия в малката група на страни, осъществили подобно изследване на дълбокия Космос. Ако мисията, чиято цена е 73 млн. долара, мине успешно, Индия ще бъде единствената страна, която е успяла още в първия си опит. Миналата година Китай имаше тази възможност, но надеждите й се сринаха в Тихия океан... заедно с летателния апарат.

 

„Имаме да учим много за Вселената и Слънчевата система. Това е една от целите на човешкия вид“, коментира К. Радхакришнан, председател на Индийската организация за космически изследвания, пред Асошиейтед Прес. „Искаме да се възползваме още първата възможност, а когато корабът е в орбита около Марс, ще проведем серия изследвания.“

 

Мангалиан ще използва инструменти, задвижвани от слънчевата енергия, за да картографира повърхността на планетата, да събере информация за климатичните системи и да търси наличие на метан (ключов знак, че планетата може да поддържа живот). Изследването ще допълни това, което е планирано за сондата Мавен (НАСА), която ще бъде изстреляна малко по-късно този месец. От НАСА са одобрили индийската мисия.

 

Индийските служители отхвърлят предположенията, че мисията им е опит да отнемат позицията на Китай в космическата надпревара. Успехът би бил „положителен за обикновения човек и цялото общество“. Анализаторите са на малко по-различно мнение. Според тях „В момента в Азия се води ожесточена надпревара за надмощие и престиж, но малко от официалните лица биха го признали“, коментира професорът Джеймс Молц пред Bloomberg. По-скоро можем да се съгласим с коментара на проф. Молц, тъй като иначе е трудно да се обяснят действията, които предприема Индия. Голямата критика, насочена към мисията, е, че населението на страната не може да се похвали с много висок социален статус (за да го кажем по-меко), а в същото време се харчат 73 млн. долара за изследване на Марс.

Тагове: