Наскоро откритите пулсации на пръстените на Сатурн може би носят отпечатък от вътрешния строеж на планетата. Още през 2013 година учените откриха, че промените на повърхността на газовия гигант предизвикват гравитационни колебания, които се проявяват във вид на пулсации в пръстените. Подобно на сеизмичните вълни, които разкриват подробности за недрата на Земята, така и колебанията в пръстените на Сатурн дават информация за структурата и съдържанието на планетата.

 

Вълновата структура показва, че Сатурн е доста по-сложен от представите ни досега – твърдо ядро, заобиколено от плътни слоеве газ. Оказва се, че преди всичко на Сатурн има устойчив слой течност, по всяка вероятност течен хелий под високо налягане. Според други изследвания не липсва и възможността за наличието на вода.

Освен тези разкрития учените се опитват да установят дали ядрото на планетата може постепенно да се разтваря в заобикалящата го течност. Сравнявайки сеизмичните данни, групата учени разработва по-подробен структурен профил на Сатурн. Повече детайли и яснота около най-загадъчната планета в Слънчевата система се очакват през 2017 година след завършване на мисията на космическия апарат „Касини“.