Като естествен спътник на Земята Луната е най-близкият космически съсед и спътник на нашата планета, който се присъединява към нея по време на 365-дневното пътуване около Слънцето.

Но "близо" е относително понятие в разширяващата се Вселена. Според NASA Луната се намира на около 384 399 километра, което означава, че между нея и синия мрамор могат да се поберат 30 планети с размерите на Земята.

Разстоянието обаче винаги се променя, тъй като орбитата на Луната около Земята не е идеална окръжност - тя е овална. В най-отдалечената си точка Луната се намира на 405 696 километра от Земята. Когато двете са най-близо една до друга, те са на разстояние 363 105 километра.

И една интересна любопитна информация, ако искате да впечатлите приятели или непознати на парти: Луната бавно се отдалечава от Земята - с по няколко сантиметра всяка година.

Трудното пътешествие до Луната отново е на преден план в космическите изследвания, тъй като NASA, други космически държави и дори търговци се интересуват от това дали в тъмните кратери на южния полюс на Луната има воден лед. Ако ледът може да бъде добит, водата ще може да се използва за пиене и за производство на ракетно гориво. Последното би могло да превърне Луната в нещо подобно на космическа бензиностанция.

Колко време е необходимо, за да се стигне до Луната, е съвсем друг въпрос, а отговорът варира в зависимост от различни фактори като скоростта на космическия кораб и неговия маршрут. Съвременните ракети и системи за задвижване могат да стигнат до Луната за между два и половина и четири дни.

Някои космически полети до Луната се осъществяват по по-живописен маршрут, за да се спестят разходи за гориво. Мисията Hakuto-R, роботизиран търговски полет на японската компания ispace, стартира с ракета Falcon 9 на SpaceX на 11 декември 2022 г. Тя достигна лунната орбита едва на 21 март 2023 г., три месеца по-късно - полетът беше успешен, но не успя да постигне крайната си цел - кацане на повърхността.

Много роботизирани космически кораби без екипаж са летели до Луната, но само 24 души са пътували дотам, като само половината от тях са се разхождали по повърхността ѝ. Последният човек, кацнал на Луната, е през 1972 г. Това може да се промени скоро, тъй като NASA се подготвя да изпрати астронавти до южния полюс на Луната чрез новата си кампания "Артемида".

Снимки: Unsplash

Виж още: Земята не е единствената планета, на която е имало сезони