Всички екзопланети, открити до момента, поставят повече въпроси, отколкото дават отговори. Те обаче предизвикват учените непрекъснато да търсят нови и нови начини да ги изследват, а проектите се множат постоянно: сред тях са Project Blue, космически телескоп, който изследва всяка планета, орбитираща Alpha Centauri, Breakthrough Starshot, който цели да изпрати лазерен нанокораб на Alpha Centauri в рамките на 20 години. Но един от най-интересните проекти е Project Genesis, който ще опита буквално да „засее“ далечни планети с живот.
Разбира се, говорим за живот на микробно ниво – прехвърлянето на онези микроорганизми, отговорни за зараждането на живот на екзопланети, където се предполага, че той може да се развие. Ще се избират планети, които имат потенциала да поддържат живот, но е слабо вероятно той да се развие сам на тях. Проектът се заражда като идея от д-р Клаудиус Грос, теоретичен физик от Университета по теоретична физика във Франкфурт. Целта на Project Genesis е да предостави алтернативни еволюционни пътеки на екзопланети, на които никога не се е зараждал живот. Главните „кандидати“ за посещение от роботите, сеещи живот, са кислородно богати планети като тези около TRAPPIST-1. Учените вярват, че в нашата галактика има милиарди такива планети, на които няма живот.
Първата вълна микроби, които ще се изпратят, ще са едноклетъчни, фотосинтезиращи бактерии като цианобактерии и ендокариоти. Втората вълна ще се състои от хетеротрофи, организми, хранещи се от други организми. Изпращането ще бъде по-сложно – пробите могат да се изпратят след не по-малко от 20 години, а мисията може дори да се комбинира с проекта Breakthrough Starshot.