Екип от изследователи предположи, че напреднали извънземни цивилизации може да използват черни дупки като квантови компютри.

Както съобщава Universe Today, това е едновременно шантава хипотеза и потенциално решение на парадокса на Ферми, който поставя под въпрос защо все още не сме открили живот в други части на Вселената.

Както е описано подробно в документ, който все още предстои да бъде рецензиран, екип от немски и грузински изследователи предполага, че търсим грешни сигнали в нашето търсене на извънземен живот (SETI).

„В момента търсим главно радиосъобщения и има няколко опита да изследваме небето за намиране на така наречените кандидати за сфери на Дайсън – мегаструктури, изградени около звезди“, казват Гиа Двали, теоретичен физик от Института по физика „Макс Планк“, и Заза Османов, който е професор по физика в Свободния университет в Тбилиси, Грузия, пред Universe Today. „От друга страна, проблемът на SETI е толкова сложен, че трябва да се тестват всички възможни канали.“

Изследователите предполагат, че вместо това трябва да търсим техносигнатури, излъчвани от потенциални мегаструктури, изградени около други небесни обекти, включително пулсари, звезди бели джуджета и черни дупки.

За да се насочат към ново място за търсене на извънземен живот, изследователите предлагат да се търси широкомащабно квантово изчисление, което би позволило на извънземните да обработват данни с удивително темпо – може би стартиране на игри с най-високи настройки или просто копаене на криптовалута.

И както се оказва, черните дупки може да са подходящо място да направите точно това.

„Без значение колко напреднала е една цивилизация или колко различни са съставът на частиците и химията им от нашите, ние сме обединени от законите на квантовата физика и гравитацията“, посочват Двали и Османов пред Universe Today. „Тези закони ни казват, че най-ефективните хранилища на квантова информация са черните дупки.“

Идеята се основава на концепция, подкрепена от астрофизика Роджър Пенроуз, който предположи през 80-те години на миналия век, че черните дупки могат да бъдат практически неограничен източник на енергия. Според изследователите малки, изкуствено създадени черни дупки могат да действат като кондензатори за квантова информация.

Още по-интересно е, че изследователите предлагат, че обсерваторията за неутрино IceCube в Антарктида, която заработи през 2010 г., може технически да открие техносигнатури от такива квантови компютри с черни дупки благодарение на специалния вид радиация, която те биха освободили.

„Това обаче е само един потенциален пример за много вълнуваща нова посока за SETI“, изтъкват изследователите пред Universe Today.

Накратко, това е изкушаваща нова теория: търсили ли сме грешен тип техносигнатури през цялото това време? Може ли ново търсене на радиация, излъчвана от изкуствени черни дупки, да ни доведе до решение на парадокса на Ферми? Въпреки че няма гаранции, че предложението на изследователите ще доведе до повече отговори, със сигурност си заслужава да бъде разгледано.


Снимка: Unsplash

Виж още: Тонове човешки боклук замърсяват Марс след 50 години проучвания

 

Тагове: