На Луната няма въздух, но това не означава, че спътникът ни няма атмосфера. Ново наблюдение на NASA показва тъкмо обратното. Апаратът LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), който изследва лунната атмосфера и нивата на прах, показва прашен облак, който обгръща Луната.

Още след мисията Аполо 11 през 1969 г. започват опити за наблюдаване на слънчева светлина, отразена от прах. LADEE се възползва от ниската си орбита и изследва прашната атмосфера на Луната по-директно. Апаратът е оборудван със специално създаден за целта инструмент, който регистрира частици прах с размери до няколко микрометра.

Потокът от регистрирани частици е сравнително постоянен, а на всеки десетина дни се наблюдават своеобразни избухвания, при които биват регистрирани в пъти повече прашни частици. Тези избухвания най-вероятно се дължат на сблъсъци с микрометеорити.

Откритията на LADEE ще бъдат полезни при изследването на други космически тела, на които липсва въздушна среда като Меркурий и някои спътници.

А знаете ли, че NASA иска да кацне на Европа до 2020 г.?

Тагове: