Данните от обсерваториите на NASA, изследващи близкия Космос и преди всичко Слънцето, показват, че нашата звезда е вече близо до момента, когато нейното магнитно поле ще се „преобърне“. Това означава, че последното ще промени полярността си в своите противоположни стойности спрямо сегашните.

 

„По всичко личи, че остава не повече от три-четири месеца до пълната инверсия на полето. Тази промяна ще предизвика вълнови ефект в цялата Слънчева система“, казва специалистът по физика на Слънцето Тод Хоксем от университета Станфорд.
Слънчевата активност се подчинява на 11 годишен цикъл, като в периодите на максимална активност на неговата повърхност се образуват масивни изригвания и „коронарни дупки“ - области с повишена скорост на слънчевия вятър, както и изхвърляния на плазма, които стават причина за магнитните бури на Земята.

На пика на слънчевата активност, по правило се случва и обръщане на магнитното поле на Слънцето – северният и южният магнитни полюси разменят местата си.
„Полярното слънчево магнитно поле отслабва, снижава се до нула, а след това се появява отново, но вече с обратна полярност – това е нормален елемент от слънчевия цикъл“, казва Фил Шерър от Станфорд. В момента, данните от слънчевите обсерватории показват, че полукълбата на Слънцето се движат към това „превключване“ асинхронно – северният полюс вече показва готовност, докато южният все още не, макар че и той бързо се доближава до необходимите стойности за промяната.

Известно е, че т.нар. „инверсия на полетата“ се случва и на Земята, макар че това става през доста по-голям период от време. Последният път, когато магнитните полета на Земята са разменили местата си датира от преди 780 хиляди години. Така че, следващото им завъртане според някои специалисти не е толкова далеч, макар че, пак според тях, то ще се случи по незабележим за обитателите на планетата начин в доста голям период от време. Относно смяната на магнитните полюси на Слънцето, не се очаква да се случи нищо по-различно, от това, което се е случвало до момента в неговите 11 годишни цикли на засилена активност.