От НАСА са открили още едно доказателство, че някога на Марс е имало вода, и агенцията дори не трябваше да напуска Земята, за да разбере това. Група от изследователи са открили, че във вътрешността на 30-килограмов марсиански метеорит, намерен в ледника Йамато в Антарктида, има извити микротунели, които са съвместими с движеща се вода. Според NASA откритието "съживява дебата в научната общност за живота на Марс".
"Планетата разкрива наличието на активен резервоар за вода, който може също да има значителен въглероден компонент", казва Евърет Гибсън, учен в космическия център „Джонсън“ в Хюстън.
Самият метеорит е на около 1,3 милиарда години и се смята, че е паднал в Антарктика преди 50 000 години. За първи път е открит през 2000 година. В допълнение към тунелите метеоритът също така разполага и с малки, богати на въглерод "сферички", смачкани между различните слоеве на скалата, феномен, подобен на друг марсиански метеорит, който е паднал в Египет през 1911 година.
Разбира се, това далеч не е първото доказателство за вода на Марс. Проучване на самата планета е показало, че водата вероятно се просмуква от земята, и се вярва, че в миналото планетата е била дом на езера, в които би могло да е имало живот. Но докато това изследване е направено отдалеч, благодарение на машини като марсохода Curiosity, метеоритите на Земята позволяват на учените да изучават тези явление отблизо, което пък им позволява да изпълняват много по-широк набор от тестове.
"Ние никога не можем да елиминираме възможността метеоритите да са били повлияни от процесите на Земята", казва Лорън Уайт, от Лабораторията за реактивно движение на НАСА. "Но тези функции са все пак интересни и показват, че по-нататъшните изследвания на тези метеорити трябва да продължат."