Разкритията, които Curiosity прави на Марс - продължават. Най-новата информация, публикувана от Space.com, е свързана с древно езеро, което е можело да поддържа живот на Червената планета...и то в продължение на хиляди години. Най-вероятно това дълго и тясно сладководно езеро е съществувало преди около 3.7 млрд. години, според изследователи. „За да бъда откровен, изглежда съвсем земно“, коментира главният учен към Curiosty Джон Гроцингер от Техническия университет в Калирафорния.

 

Езерото е заемало малка част от кратера Гейл (диаметър от 154 км), който Curiosity изследва още от кацането си на Червената планета (август 2012 г). Основната цел на мисията на марсехода, на стойност 2.5 млрд. долара, е да открие дали кратерът Гейл е поддържал микробиологичен живот. Тази цел беше постигната преди няколко месеца.

 

Новите открития, публикувани в списание Science, потвърждават откритието на Curiosity, но и обрисуват една по-пълна картина на зоната на залива Йелоунайф. Откритието е направено след анализ на финозърнести сегментирали скали (наподобяващи глина), които се образуват в спокойна, неподвижна вода. Марсоходът е достигнал до прахови проби след сондиране на скалите на залива Йелоунайф. Curiosity открил още интересни неща в пробите – включително следи на сяра, азот, кислород, фосфор и въглерод.

 

Езерото потенциално е поддържало клас микроби, наречени хемолитотрофи. Тези микроби се намират на Земята на места, които са далеч от слънчева светлина – пещери, хидротермални процепи на океанското дъно. Древното плитко езеро е било с приблизителни размери от 50 на 5 км, добавя Гротцингер. Базирайки се на утайката, изследователският екип е установил, че езерото е съществувало в продължение на поне няколко десетки хиляди години. Предполага се, че зоната на кратера Гейл е била студена, което означава евентуално ледено покритие върху повърхността на езерото.