Gallery "5655"
350 километра над Земята, 100 милиарда долара инвестиции, трима души и огромно количество научно оборудване Международната космическа станция навърши точно 10 години. Днес в проекта участват 15 страни, а преди 10 години създаването на МКС бе възложено на две страни САЩ и Русия.
На 20 ноември 1998 година в космическото пространство е изведен руският товарен блок Заря, който става първият сегмент на станцията.
2 седмици по-късно в орбита е изстреляна совалката Индевър с американския модул NODE-1 на борда.
На 7 декември Индевър се скачва със Заря и прикрепва двата модула един към друг.
От този момент започва историята на космическото сътрудничество, отбелязва електронното издание CyberSecurity.
Това събитие се предшества от дълъг период на преговори, технически консултации и търсене на решения, които позволяват в проекта да се интегрира целият опит на страните участнички в него, да се създаде техническа, юридическа и политическа база за неговото изпълнение.
Съветският съюз и неговият наследник Руската Федерация, към края на 80-те и началото на 90-те години имат голям опит, придобит със създаването и извеждането в орбита на първата орбитална станция Салют, а така също и с успешната експлоатация на комплекса Мир.
Като логично продължение на проекта в началото на 90-те години се планира създаването на Мир-2, но поради икономическите трудности, последвали разпада на СССР, проектът е спрян.
В същото време, през 1984 година президентът на САЩ Роналд Рейгън обявява старта на работите върху американска орбитална станция.
През 1988 година проектът е наречен Freedom; това е съвместна разработка на САЩ, Европейската космическа агенция, Канада и Япония.
Но в началото на 90-те години се изяснява, че стойността на станцията е огромна и само международна кооперация може да създаде такава станция.
На 17 юни 1992 Русия и САЩ подписват споразумение за сътрудничество при космическите изследвания.
В съответствие с него Руската космическа агенция и НАСА разработват съвместна програма, която предвижда полети на американски совалки за многократна употреба към руската космическа станция Мир, включване на руски космонавти в екипажите на американските совалки и на американски астронавти в екипажите на корабите Союз и станцията Мир.
На 15 март 1993 година генералният директор на Руската космическа агенция Юрий Коптев предлага на шефа на НАСА Даниел Голдуин създаването на Международната космическа станция.
На 2 септември същата година премиерът на Руската Федерация Виктор Черномирдин и американският вицепрезидент Ал Гор подписват Съвместно заявление за сътрудничество в космоса, което между другото предвижда и създаването на съвместна станция, поставяйки началото на съвместния проект.
Коментари (0)