На обратната страна на Луната учените откриха интересен обект - необичаен вулкан на възраст приблизително 800 милиона години. Откритието било направено, докато астрономите анализирали данните от космическата сонда LRO. Нейната апаратура регистрирала странни образувания между два от кратерите там - Комптън и Белкович, намиращи се на онази страна на нашия спътник, която никога не се обръща към Земята. Образуванията представляват куполообразни структури със стъпаловидни склонове.
Ширината на основата на куполите е в рамките на от 800 метра до 5 километра, а височината достига 6 километра. Според мнението на учените тези обекти са се формирали тогава, когато лавата от недрата на Луната е излизала на повърхността й през пукнатини и е застивала на слоеве. Както показват изследванията, лавата е донесла на повърхността на нашия спътник голямо количество радиоактивен материал торий.
Спектралният анализ на отлаганията от загасналия вулкан показват, че той съдържа голямо количество силиций. Този елемент е доста необичаен за лунните структури. Така е, тъй като там не протичат процеси, водещи до отлагането на силиций, поясняват учените.