Учени от Канада и САЩ стигнаха до извода, че океанът на Енцелад има всички условия да зароди в себе си живот. Това прави спътника на Сатурн най-вероятния кандидат за намиране на извънземен живот в нашата Слънчева система.

 

 

Данните, доставени от автоматичния космически апарат Касини-Хюйгенс, свидетелстват за това, че гейзерите на Енцелад се отличават с високо съдържание на въглероден двуокис и ред други съединения. Учените предполагат, че водите на спътника на Сатурн са богати на минерални вещества. Използвайки получените данни, специалистите са създали модел с химичните свойства на водата на Енцелад. Предполага се, че относно съдържанието на разтворена сол океанът може да се сравни с тези на Земята. Водата на спътника на Сатурн освен това се отличава и с концентрация на сода и високо ниво на алкалност.

Всичко това говори за взаимодействие на горещите скали в дълбините на океана с водата. На нашата планета подобни условия има в езерото Моно в Северна Америка. Там няма риби, но съществуват пръчковидните екстремофилни бактерии GFAJ-1. По този начин вероятно и на спътника на Сатурн би могло да се открият подобни форми на живот.

 

По-рано изследователите от NASA предположиха, че голяма част от гейзерите на Енцелад се явяват един вид оптична илюзия, която се заражда от малките частици лед. Източникът им са т.нар. тигрови ленти - пукнатини в ледения щит на спътника.

Енцелад се явява шестият по размер спътник на Сатурн. Неговият диаметър е 500 км. Изследванията на спътника започнаха активно след сближаването на апарата Касини-Хюйгенс през 2005 година. За изучаване на спътника ще бъде реализиран и новият съвместен проект на NASA и ESA TSSM (Titan Saturn System Mission), като първите данни от него ще бъдат получени през 2030 година.