Учени от университета Корнел в САЩ извършиха точни измервания на колебанията в положението на шестия спътник на Сатурн при въртенето му около планетата.
Една от отличителните особености на 500-километровия Енцелад е неговата необичайна геологическа активност. За да фиксират и най-малките колебания в положението на спътника, учените са провели анализ на неговите снимки за седемте години наблюдение, получени от автоматичната междупланетна станция Cassini, започнали от началото на 2004 година.
На всяка една от снимките учените са отбелязали положението на различни геологически особености на повърхността и са проследили техните координати, за да може с висока точност да се определят измененията в характера на въртене на спътника. В резултат на това те са успели да установят, че Енцелад леко се издига при движението си в орбита. Разглеждайки различни модели на вътрешното му устройство, учените са предположили, че ако структурата на спътника би била еднородна, то амплитудата в тези колебания би била далеч по-малка от наблюдаваната. Това означава, че най-вероятно на Енцелад съществува течен слой, който представлява глобален океан, обхващащ цялата повърхност на спътника.
Нов робот на NASA ще се придвижва чрез скокове върху астероидите и кометите