Gallery "5642"
НАСА приключи тестовете на космически интернет, съобщи космическата агенция. В продължение на месец инженерите на Лабораторията за реактивно движене в Пасадена тестваха новия протокол за бъдещи междупланетни мрежи, който получи името Disruption-Tolerant Networking (DTN).
В разработката на новия протокол участва бащата на интернет и вицепрезидент на Google Винт Серф, който е един от създателите на протокола за земни мрежи TCP/IP.
В рамките на изпитанията инженерите от НАСА създали мрежа, свързваща 10 различни обекта, един от които е космическият апарат на НАСА Epoxi, намиращ се на 32 милиона километра от Земята.
По думите на изследователите новата разработка ще помогне за облекчаването на процеса на предаване на данни между различните участници в космическите експерименти.
В момента всички канали за връзка, които трябва да се отворят при дадено изследване, се поддържат на ръка.
Основен проблем при разработката на космическия протокол е, че той трябва да е устойчив на евентуални скъсвания на съединенията.
В космоса това може да се случи често и може да се дължи на движението на космическите лъчи, както и на потоците космически лъчи.
DTN не предполага постоянна връзка между компонентите на мрежата: ако информационният пакет не може да бъде предаден, той не се изтрива, а се съхранява, докато не стане достъпен някой от другите възли.
Учените сравняват работата на новия протокол с игра на баскетбол: ако играчът е блокиран и не може да стреля към коша, той предава топката на някой от свободните си съотборници.
Учените се надяват, че създаването на космически интернет ще позволи реализирането на принципно нови космически мисии.
Така например в тях биха могли да участват едновременно няколко орбитални и спускаеми апарата.
Коментари (0)