Това е голямо откритие. За първи път намерихме дискретен източник на космически лъчи, който се отделя от общия галактически фон, пише Джон Уефел от Университета на Луизиана, който е част от изследователския екип от учени от Китай, Русия, Германия и САЩ.
Авторите изучавали космическите лъчи с помощта на специални детектори, които са били издигнати с аеростати над Антарктида. Детекторите ATIC фиксирали обичайната за лъчите смес от протони и йони, но открили и необичайно явление електрони с висока енергия.
Уефел сравнява това със ситуация на пътя, когато изведнъж се появят 10 автомобила Lamborghini. Просто не очаквате толкова луксозни спортни коли на едно място или толкова електрони в космическите лъчи, казва ученият.
В течение на 5 седмици детекторите записали 70 електрона с енергия от 300 до 800 гигаелектронворта. Източникът на тези екзотични електрони трябва да се намира относително близо до Слънчевата система не по-далече от един килопарсек (1 парсек = 3 светлинни години, смята съавторът в изследването Джим Адамс от НАСА. Той допълва, че електроните, които летят в космоса бързо губят енергия при стълкновения с фотони и от въздействието на галактическото магнитно поле.
Джон Уефел признава, че не могат да намерят точното местоположение на източника на електрони. Едни от възможните обяснения за произхода на загадъчните електрони е пулсар или черна дупка, които могат да ускорят електроните с тази енергия. Друг възможен произход е тъмна материя.
Коментари (0)