Екип от европейски астрономи е открил втора слънчева система, която е почти пълен двойник на нашата система. Тя има седем екзопланети, които са в орбита около звезда – малките каменисти планети са по-близко до звездата, а газовите гиганти са по-отдалечени. Системата е била „скрита“ в потока от данни, получавани от телескопа Кеплер.

 

KOI-351 е „първата система с голям брой планети (не само две или три, където случайността може да изиграе роля) която показва същата подредба, която виждаме в нашата система – малки, най-вероятно каменисти, планети във вътрешната част и газови гиганти в по-отдалечените точки“, коментира др. Хуан Кабрера от Института за планетарно изследване към Германанския аерокосмически център, цитиран от Universe Today.

 

Три от седемте планети, обикалящи KOI-351 са били засечени по-рано тази година и са с периоди от 59, 210 и 331 дни – подобни на периодите на Меркурий, Венера и Земя. Чрез модерен алгоритъм, Кабрера и неговият екип, са успели да засекат още четири планети около KOI-351. Тази система е по-компактна от нашата – планетите са по-близко разположени до тяхната звезда – всички се намират в рамките на 1 AU (разстояние, приблизително равно на това, между Слънцето и Земята). Въпреки че учените са открили над 1000 екзопланети, това е първата система, аналог на нашата.

 

„Повечето екзопланети са много различни от тези, намиращи се в нашата слънчева система – те са с различен размер, разположени на различно разстояние и ред – дори и планети от клас, който не може да бъде открит в нашата система“, допълва Кабрера. „Все още не знаем защо системата е формирана по този начин, но имаме усещането, че това е ключова система за разбирането на планетарното формиране и в частност – това на Слънчевата система". Целия доклад може да бъде свален от тук.

През миналата седмица Международната космическа станция стана на 15 години. Вижте 15 от най-интересните факти, свързани със станцията.