Астрономи успяха за първи път да регистрират взрив на изключително рядък вид свръхнова. Става въпрос за т.нар. обект PISN (Pair-Instability Supernova - Свръхнова, предизвикана от нестабилност на двойки частици).

Както се посочва в научна статия по темата, публикувана в сп. Nature, обикновено взривовете на свръхнови са резултат от гравитационния колапс на ядрата на звездите, които се състоят от по-тежки елементи - продукти на термоядреното горене на светилата.

При този процес, в зависимост от масата на взривяващата се звезда, тя може да се превърне в черна дупка, бяло джудже или неутронна звезда. Ако масата й обаче е над 140 слънчеви, вътре в нея се образуват голямо количество електронно - позитронни двойки.

Този процес в даден момент започва да доминира над останалите, протичащи в звездата, в резултат на което тя се взривява. В рамките на новата научна работа, астрономите са изследвали свръхновата SN 2007bi, регистрирана през 2007 г., която се намира на 1.6 милиарда светлинни години от Земята. Привлечени от необичайната й яркост, учените са открили в останките й големи количества от изотоп на никела, който е характерен именно за PISN - обектите.

Тагове: