Трудно е да си представим един автор, който издава пълен роман на всеки девет седмици, но точно това споделя писателката Дженифър Леп пред Verge, че тя прави постоянно. За да се справят с търсенето и да си изкарват приличен доход, независимите творци пускат книги по-бързо от всякога.
Леп, чийто псевдоним е Лиан Лийдс, казва пред медията, че дори е започнала да използва програма с изкуствен интелект, за да ѝ помага при писането, и че това я е направило по-бърза. Сега тя може да прецизира части от текста или да намери вдъхновение за пасаж, вместо да разчита на прецизна електронна таблица с цели за ежедневен брой думи, за да спази невъзможните си срокове.
„Това са само думи“, споделя Леп пред Verge. „Това е моята история, моите герои, моят свят. Аз го измислих. Какво ще стане, ако ги е написал компютър?“
Програмата, която Леп използва, се нарича Sudowrite, която е изградена върху модела за машинно обучение GPT-3 на OpenAI и която авторите могат да изпробват, преди да купят. Подобно на много AI алгоритми, предназначени да създават произведения на изкуството в различни носители въз основа на подавани данни, са необходими практика и умения, за да се получат използваеми части от текст – потребителите трябва да се научат да комуникират идеи с AI, превръщайки процеса в нещо подобно на сътрудничество машина-човек.
Писането с помощта на AI е противоречиво. Една преподавателка и писателка, интервюирана от The Verge, дори споделя как се е наложило да напусне социалните медии за периоди от време поради критиката срещу нейното приемане на писането с AI помощ.
Колко писатели ще работят с AI като партньор и как това може да повлияе на продажбите на книги в бъдеще е въпрос без отговор, но едно нещо е сигурно – AI разказването на истории е тук, независимо от това, как се чувстваме за него.
Снимка: Unsplash
Виж още: Мобилните игри изкарват повече от РС и конзолните, взети заедно