Работата в космоса винаги е било интересно нещо за обикновените хора. Много трудно може да бъде пресъздадено сложноти и скъпото оборудване, което използват учените в NASA, в джаджи и уроци, на които всеки може да се наслади. "Опитах се да изградя собствен уред, с който да запозная децата с електромагнитния спектър", казва Джинджър Бътчер, който ръководи образователната и повишаваща информираността програма за Мисията Aura на NASA, с която се изучава атмосферата на Земята от 2004 г. насам. "Трябваше да го изградя сам, което означаваше, че ще ми струва много пари, а и ще се чупи често".
Миналата година Бътчер гледа TED беседа от Ая Бдир, основател и главен изпълнителен директор на LittleBits, хардуерна стартираща компания със седалище в Ню Йорк. Компанията продава комплекти от верижни блокове, които се захващат заедно с магнити - без запояване, окабеляване, или някакъв тип програмиране - и могат да бъдат комбинирани, за да се оформят милиони различни джаджи. Бътчер протяга ръка към Бдир и го пита дали би могъл да му стане партньор в NASA, вдъхновен от магнитните блокове.
Резултатът може да видим днес, и той се нарича Space Kit. Той идва с 12 "битови модули", които предлагат елементи като мощност, дистанционно задействане, светлинно наблюдение и моторизация. В сътрудничество с Goddard Space Flight Center на НАСА, LittleBits също излязоха с 10 дейности, които позволяват на потребителите да изграждат всичко - от сателитна чиния, до миниатюрен марсоход. Комплектът струва 189 щатски долара и се продава от днес в уебсайта на LittleBits.
Изработването на марсохода изисква няколко пособия и елементи, които не са включени в Space Kit комплекта - ножици, ленти и хартиена тръба. "Този комплект прави от тази сложна наука забавно и достъпно начинание", казва Бътчер.
„Да създадем у децата чувство за това как тези изследвания се случват и защо, беше важно предизвикателство. Най-накрая с тези дейности, ние имаме един чудесен начин да покажем как правим тези измервания.“
LittleBits гледа на себе си като част от по-голямо „Maker“ движение, технологично-фокусирана DIY (Do it yourself) култура, която насърчава хората да изграждат и да експериментират със свои собствени джаджи. "Нашата мисия е наистина да се даде възможност на всеки да създаде свой собствен хардуер, за да си поиграем с електрониката, както си играем с LEGO", казва Ая Бдир от LittleBits. Роден в Бейрут и с инженерно образование, Бдир най-накрая е намерил пътя си към прочутата MIT Media Lab.
LittleBits е основана през 2011 година и вече се оценява на около 15 милиона щатски долара в рисков капитал. Space Kit е третият продукт, реализиран от дружеството. Компанията вече пусна повече от 50 вида магнитни блока и Бдир обича да отбелязва, че тъй като всички те са оперативно съвместими, това означава, че "буквално има десетки милиони възможни схеми, които може да създадете. От малък брой блокове, вие получавате цяла вселена от възможности."