сондата Parker Solar Probe има много специална мисия – тя трябва да се доближи до Слънцето повече от всяка друга, съществувала някога. Целта на сондата на NASA е да стигне на около 6.4 млн. километра от най-близката ни звезда, което ще е достатъчно близко разстояние, за да се разучи мистериозната й атмосфера, соларният вятър и други специфични неща. Събраната информация ще спомогне за по-голямото ни разбиране на соларните изригвания и дори тяхното предвиждане, преди те да повредят електрическите мрежи, да навредят на сателити, и да доведат до загубата на милиарди долари.

Космическата сонда ще бъде изстреляна в събота, в 10:33 сутринта българско време, ако метеорологичните условия го позволяват. Крайната дата за изстрелването всъщност е 23 август, но NASA успява да я дръпне напред. За крайната цел обаче ще премине през брутални условия и перипетии, които биха могли да спънат цялата мисия.

Parker Solar Probe ще замине на борда на ракетата Delta 4 Heavy, една от най-мощните на Земята. Скоростта, с която сондата трябва да се движи, за да се прецени позицията си край Слънцето, е 85 000 км/ч. Delta 4 Heavy ще изстреля сондата към Венера, около която тя ще се завърти седем пъти в рамките на шест години, за да се забави и да се насочи към Слънцето. Този орбитален танц ще помогне на сондата да се озове на около 25 млн. километра от Слънцето около ноември 2018. Към декември 2024, тя вече ще бъде на около 6.4 млн. километра, което е и оптималната цел.

По време на пътуването си, Parker Solar Probe ще трябва да устои на слънчева енергия около 3000 пъти по-мощна, отколкото достига до Земята. Тя ще трябва да издържи и на соларния вятър, съдържащ високоенергийни частици, които биха могли да увредят електрониките. За целта е инсталиран специален щит на име Thermal Protection System, създадена от дебела 11.5 см карбонова сплав.  Без нея, сондата ще бъде изпържена. Водно-охлаждаща система пък ще предпазва соларните панели на сондата от горещината и ще я поддържа около 29 градуса Целзий.

Целта на Parker Solar Probe е и да отговори на въпроса защо Слънцето има соларен вятър и как външната атмосфера на звездата се нагрява до милиони градуси, откъдето ще разберем и природата на унищожителните соларни бури. Ще можете да гледате на живо изстрелването на Parker Solar Probe тук.

Тагове: