Falcon 9, ракетата на SpaceX, постигна огромен успех – тя се приземи успешно на твърда повърхност след успешна космическа доставка. Сцена на благополучния финал беше авиобазата Кейп Канаверал, Флорида. Това е първият път, в който SpaceX приземява Falcon 9 след полет – поне първият, в който нещата минават толкова гладко, а кацането – леко и безпроблемно. Постижението на SpaceX е от огромно значение за бъдещето на ракетите за многократна употреба.

Тази мисия е и първата за SpaceX от юни, когато ракета Falcon 9 избухна по време на полета си към Международната космическа станция, пишат от The Verge. Въпреки неуспеха преди няколко месеца сега Илон Мъск има с какво да се похвали, тъй като никой друг не е приземявал по този начин ракета, която е навлязла толкова навътре в Космоса. Това не означава, че вертикалното изстрелване и приземяване е нещо напълно ново. През ноември от Blue Origin, частната космическа програма на Джеф Безос, обявиха, че са приземили ракетата New Shepard след извършен полет. Falcon 9 има предимството, че е по-бърза и е създадена за по-далечни полети.

 

 

В момента всички ракети, които правят космически полети, споделят близка съдба – или се унищожават, или се губят след изстрелването им. Един от най-големите проблеми при този тип ракети е, че цената на полетите скача неимоверно. Логично, когато имаме предвид, че всеки полет изисква изработването на изцяло нова ракета. Ако от SpaceX могат да използват ракетите си многократно, това ще свали цената на полетите им.

Преди днешния успех компанията на Илон Мъск направи два опита – през януари и април. Falcon 9 трябваше да се приземи на платформа в морето. И двата пъти ракетата се наклони и експлодира. Добрата новина е, че неуспехите са дали ценна информация на SpaceX и екипите са направили някои промени. Може би най-явната от тях е, че днешният полет завърши върху твърда земя, а не на платформа във водата. Направени са и промени по структурата на тялото, а двигателят е подобренен, за да осигури по-голямa тяга.

Според Мъск производството на Falcon 9 струва 16 млн. долара, а зареждането й – 200 000 долара. След успеха на SpaceX Джеф Безос побърза да наруши малко радостта на Мъск, споделяйки в Twitter профила си „Добре дошли в клуба!“.

Мистериозният Марс: 7 от най-големите загадки, които крие