Американската космическа агенция (NASA) показа изображения, заснети от телескопа Swift, на които се вижда радиационен изблик от черна дупка. Черната дупка V404 Cygni и звездата в близост до нея, на около 8000 светлинни години, е известна с високоенергийните изблици на частици на всеки 20 години. Рентгеновият телескоп Swift е засякъл нов изблик на 15 юни, грабвайки вниманието на учени от университета в Лестър, Великобритания. На 30 юни те са заснели изригване на концентрични кръгове, които покриват част от небето - около половината от диаметъра на Луната.
Пръстените са всъщност много слоеве от междузвезден прах на около 4000 до 7000 светлинни години от нас. Някои от рентгеновите лъчи от черната дупка са засечени от рентгенови детектори на Swift, а други са отразени с леко забавяне. Това е своеобразно "ехо" в Космоса, напомнящо например звук, отекващ в каньон.
"С тези наблюдения можем да направим подробно проучване за посоката на невидимия междузвезден прах на тази черна дупка", казва водещият изследовател Андрю Биърдмор.
Изследователите не са напълно сигурни защо рентгеновите избухвания на V404 Cygni се случват толкова спорадично, но те имат една теория. Звездата в близост до черната дупка на всеки 6,5 дни се приближава до V404 Cygni, което означава, че е вероятно се изкривява във форма на яйце от гравитацията. Материалът, извличан от звездата, се натрупва около черната дупка, докато достигне критична маса. В този момент, благодарение на термоядрени процеси, материалът изгаря, създавайки ярка рентгенова светкавица.
Прочетете още: "Нови хоризонти" изпрати първата снимка на Плутон, след загубата на връзката със Земята