Картографирането на древната Вселена е една от основните астрономически цели, но това е огромно предизвикателство за учението по света, защото има огромни неизследвани пространства. Но сега изследователи от Института Макс Планк (Германия) и Лабораторията Бъркли в САЩ, са направили пробив, който може да помогне за осъществяване на тази цел.

Те са насочили телескопите си към малко парче от Вселената, на възраст 10,8 милиарда години, измервайки промяната в светлината от галактиките, причинени от водородните облаци точно пред тях. Чрез наблюдение на определен брой такива галактики, астрономите са създали карта на космическата мрежа на газовете пред тях по подобен начин, по който учените картографират мозъка с помощта на компютърен томограф.

И въпреки че са покрили само една малка част, учените смятат, че това може да помогне на проекта DESI, който изследва влиянието на тъмната енергия за разширяването на Вселената. Целта на учените е в бъдеще да направят пълно картографиране на разстояние 10 милиарда светлинни години.

За повече информация по темата, може да посетите сайта на Berkely Lab.

 

Прочети още: Учени ще използват Oculus Rift, за да ни покажат на живо как изглежда лунната повърхност