Въпреки че учените разполагат с няколко теории за събитието „свръхнова“, досега никой не е ставал свидел на подобен вид звездна експлозия. Това може и да се промени. С помощта на най-новите инструменти и технологии, учени от Университета в Охайо вярват, че ще станем свидетели на подобен тип експлозия в нашата галактика...и това може да стане някъде през следващите 50 години.

 

Свръхнова настъпва, когато звездите навлязат в своя финален етап от цикъла на живота си. Звездата е изхабила своето гориво, а ядрото й се разпада. Лошата новина е, че тя експлодира, а по-голямата част от масата й се разпръсква из Космоса. А добрата – събитието звучи много вълнуващо и красиво. Благодарение на внимателни пресмятания, астрономите са изградили теории, които обясняват причината за свръхнова, но те никога не са имали възможност да ги подложат на реален тест.

 

Продължаваме с добрите новини. Учените вече разполагат с технология, която може да засече частиците неутрино, които се излъчват от ядрото на свръхновата, и гравитационните вълни, породени от процеса. Естествена преграда за изследванията са частиците прах, които се отделят, но учените вече разполагат и със специални инфрачервени камери, които да се справят с този проблем. Тъй като избухването на звезда се случва два или три пъти на 100 години, това трябва да се случи в следващите 50. Учените ще трябва да открият местоположението на събитието, а специална система ще трябва да задейства и насочи инфрачервените камери. Подобно устройство, разработено в Япония, вече е в период на тестове. То се нарича EGADS. В едната си част има резервоар, в който има 200 тона пречистена вода, а в нея има съвсем малко количество гадолиний – елемент, който засича неутрино частиците. Когато неутриното достигне до водата то е погълнато, а отделената от него енергия задейства сигнал, който активира и насочва инфрачервените камери.

 

За съжаление, трябва да завършим с лоша новина. Ако не притежавате свой, личен EGADS, няма да можете да видите връхнова. Но, ако учените успят, това може да обогати знанията им за Космоса и Вселената. Ние ще трябва да продължим да гледаме експлозии на звезди само по телевизията. Е, поне докато нашето Слънце не влезе в тази последна фаза от своя живот.

Знаете ли, че спътниците на НАСА показват, че облаците са все по-близо до Земята?

Тагове: