Ново изследване на учени физици установи, че взаимодействието на Плутон със слънчевия вятър е уникално. Планетата джудже е един вид хибрид, като според учените нейната реакция на слънчевия вятър се явява нещо средно между тази на комета и планета.

Както съобщава Phys.org, новото изследване е станало възможно благодарение на данните, получени през юли 2015 от космическия апарат New Horizons с помощта на инструмента SWAP (Solar Wind Around Pluto). “Такова взаимодействие не сме наблюдавали никога досега в Слънчевата система. Резултатите са поразителни, като сме удивени и очаровани едновременно“ казва водещият изследването Дейвид Джей МакКомас – професор по астрофизичните науки от университета Принстън.

По-рано, много от учените смятаха, че Плутон взаимодейства със слънчевия вятър подобно на кометите, които имат голяма област на плавно забавяне на слънчевия вятър, за разлика от Марс и Венера, които имат много бърза и рязка бариера на забавяне. Плутон се оказва нещо подобно на хибриден автомобил, използващ за задвижване газ и акумулаторни батерии.
Това междинно взаимодействие е от съвършено нов тип. То не е като на комета, но не е типично и за планета“, коментира МакКомас. Тъй като, Плутон е много далеч от Слънцето и е много малък, учените бяха на мнение, че гравитацията на планетата-джудже няма да е достатъчно мощна за да задържи тежките йони в атмосферата. Но се оказва обратното – учените са открили, че неголяма част от атмосферата на Плутон е от неутрални частици, преобразувани в електрически заредени йони. Чрез инструмента SWAP  учените са успели да отделят тежките йони на метана, който е основният газ в атмосферата от леките йони на водорода, които идват от Слънцето. По този начин са направили извода, че както Земята, така и Плутон има дълга йонна опашка, заредена с тежки йони и простираща се на разстояние 100 пъти радиуса на Плутон (около 119 хиляди км.)