Колкото и да не ни се иска - промените в климата тук, на Земята, са факт и последните дни усетихме и видяхме колко бързо той може да премине от едната в другата крайност. Разбира се, такива аномалии не са изключение, но изненадващото е, че те се случват в много кратък период от време. Разбира се, учените имат съвсем адекватно обяснение за тези промени, но не така стои въпросът, когато се отнася за друга планета, която се намира на голямо разстояние от нас. Астрономите, изучаващи атмосферата на Нептун, установиха, че през последните 17 години глобалната температура на планетата е спаднала, докато южният й полюс се е затоплил значително. Температурните промени бяха уловени от няколко телескопа в близо 100 термични инфрачервени изображения, направени между 2003 и 2020 г. През този период от време изображенията разкриват началото на лятото в южното полукълбо на Нептун и глобален спад на температурата от 14.4 градуса по Фаренхайт между 2003 и 2018 г. Изследването на екипа е публикувано днес в The Planetary Science Journal. „Тази промяна беше неочаквана“, заявяваМайкъл Роман, астроном от университета в Лестър в Англия и водещ автор на статията, в съобщение на Европейската южна обсерватория. „Тъй като наблюдавахме Нептун през ранното му южно лято, очаквахме температурите бавно да стават по-топли, а не по-студени.

Както добре знаем, Нептун е леден гигант на 2.78 милиона мили от Слънцето. Една година на Нептун се равнява на 165 земни години, така че отнема известно време, докато сезоните се обърнат. 40-годишните сезони на Нептун са най-дългите от всяка планета (сезоните на Уран, вторият по дължина, са само около 20 години). Това означава, че се чака доста, докато пристигне лятото - все пак то е настъпило през 2005 г. и оттогава екипите наблюдават с повишен интерес. „Нашите данни обхващат по-малко от половината от сезона на Нептун, така че никой не очакваше да види големи и бързи промени“, каза съавторът Глен Ортън, старши изследовател в лабораторията за реактивни двигатели на Caltech (JPL), в съобщението на ESO.

Във видима светлина Нептун изглежда син както винаги (в резултат на това, как метанът в горната атмосфера на планетата отразява светлината). Но наблюдаван в термична инфрачервена светлина, южният полюс на Нептун е забележимо ярък, което показва по-висока температура.

Планетата като цяло е студена, със средни температури от около -364 градуса по Фаренхайт, но през последните две години от наблюденията на екипа полярните температури се повишиха от около -186 градуса по Фаренхайт до -166 градуса по Фаренхайт. Междувременно областите около екватора на планетата станаха по-тъмни в топлинните инфрачервени изображения, което означава, че се охладиха.

Явно Нептун го очаква едно студено лято, а изследователите не са сигурни какво може да е причинило големите вариации между полюсите на планетата и нейните по-централни области. Една от хипотезите е, че метеорологичните модели може да са повлияли на наблюденията или промените в стратосферната химия на планетата и това да е причинило различни температури. Предстоящите наземни телескопи ще бъдат полезни при разглеждането на втората половина на нептуновото лято.

Снимки: Unsplash/ ESO/M. Roman, NAOJ/Subaru/COMICS

Виж още: Вижте снимката на марсиански кратер, която сякаш е отпечатък от извънземно