Училището за незрящи Перкин в Масачузетс, САЩ, се сдоби с една много интересна инсталация - 3D карта, която говори и позволява на студентите да се ориентират по-добре в кампуса. Миниатюрните сгради (които са 3D принтирани) са покрити със специален слой боя, който позволява те да разпознават докосване. Когато бъдат докоснати, връщат гласов отговор, с който дават информация за себе си и как да се стигне до тях. Някои дори поддържат звукови ефекти, като например фонтаните, сградата с училищната камбана и т.н. Също така има и три бутона, с които може да се получава гласова информация за локации.

Тази интерактивна инсталация е създадена от екип от Университета на Бъфало и компанията Touch Graphics Inc. Според президента на Touch Graphics Inc. Стив Ландау “сензорният модел, реагиращ на допир, решава проблема на незрящите хора, които често се ориентират в различните части на кампуса с помощта на GPS, но отново се нуждаят от помощ, за да влязат в класните стаи или кабинета на лекаря, когато им се налага”.

Освен тази 3D говореща карта, реагираща на допир, има още много други технологии в процес на разработване и усъвършенстване, които ще помогнат на незрящите хора да бъдат малко по-независими.

 

Прочетете още: OwnFone е първият телефон за незрящи

Тагове: