След като ви представихме първите 5 сгради от най-високите небостъргачи на света, сега ще ви запознаем и с челната петорка. Всички те са гордост за създателите си и са доказателство за това, че човешките мечти нямат граници. А също - дават възможност поне за кратко на посетителите в тях да се почувстват съвсем близо до небето.

Ето ги и тях:

 

5

Sears Tower, Чикаго САЩ



 

Този път етажите са цели 110. Височината на сградата е 443.2 метра. Строежът на небостъргача започва през 1970 г. и е завършен на 4 май 1973 г. Основният строителен материал е стоманата. През 1974 г. сградата е обявена за най-високата в света, превишавайки Световния търговски център в Ню Йорк с 25 метра. Първото място по височина Sears Tower запазва в продължение на повече от две десетилетия.




И днес небостъргачът е един от най-величествените в целия свят. Освен това остава и най-високият на територията на САЩ. Строителството на Sears Tower излиза 150 милиона долара, което по онова време е доста внушителна сума. Ако трябва да бъде изчислен днешният й еквивалент, то той се равнява на почти един милиард долара.

 

4

PETRONAS Twins Towers, Куала Лумпур, Малайзия



 

Височината на 88-етажния (тази цифра изглежда е любима на много архитекти) небостъргач е 451.9 метра. Великанът, който се състои от две кули-близнаци, е разположен в столицата на Малайзия. Интересен е фактът, че при проектирането му участие взема премиерът на Малайзия Махатир Мохамед, който дава идеята сградата да бъде построена в „ислямски" стил. Това е причината комплексът да представлява обединение от две сгради, съдържащи в себе си формата на звезди с осем лъча. Тук се помещават офиси, изложбени и конферентни зали, художествена галерия, апартаменти.

 

 

Строителството продължава 6 години - от 1992 до 1998 г. Построяването на кулите е поверено на две различни компании - за по-висока производителност. Комплексът се отличава не само с размерите си, но и със сложността на конструкцията си. Общата площ на помещенията в сградите е 213 750 кв.м., което съответства на 48 футболни игрища.

Най-интересната особеност на PETRONAS Twins Towers е мостът, свързващ двете кули. Той е разположен на 42-ия етаж и е дълъг 58 метра. Двуетажен е, тежи 750 тона и сдържа в себе си последните постижения на инженерната мисъл. Създаден е от южнокорейската компания Kukdong Engineering & Construction.

 

3

Shanghai World Financial Center, Шанхай, Китай



 

Като че ли китайците заемат първо място по най-много на брой най-високи сгради на територията на страната. Това е поредното доказателство - 101-етажна сграда с височина 494 метра. Издигането на величествения гигант първоначално е планирано за 1997 г., но не се състои заради азиатската финансова криза в края на 90-те години на миналия век. Междувременно архитектурният проект за построяването на Shanghai World Financial Center търпи някои промени.

Построяването на небостъргача е финансирано от няколко мултинационални компании, сред които японски, китайски и хонконгски банки, европейски и американски инвеститори, пожелали имената им да не бъдат споменавани.

 

 

Най-интересният детайл в сградата е „прозорецът" в горната й част. Първоначално било планирано той да бъде с кръгла форма с диаметър 46 метра. Идеята била отворът да намали налягането на вятъра върху сградата и да напомня за китайската митология, според която земята се представя с квадратна форма, а небето - с кръгла. Дизайнът на прозореца обаче предизвикал множество критики от страна на китайците, които асоциирали кръглия отвор с кръга на японското знаме. Затова по-късно формата била сменена на трапецовидна.

 

2

Taipei 101, Тайпе, Тайван



 

Прословутият Taipei 101 - едно от чудесата на съвременната архитектура. Разположеният в столицата на Тайван небостъргач е с височина 571 метра. Строителството започва през 1999 г. и завършва на 17 ноември 2003 г. В експлоатация е пуснат още същата година на 31 декември. Стойността на небостъргача е 1.7 милиарда долара.

Невероятната височина на зданието го прави особено опасно при земетресения. То обаче е обезопасено по специален начин - на върха му е монтирана огромна сфера с тегло 728 тона, която е и един от най-ярките инженерни експерименти на новото време. „Топката" играе ролята на стабилизатор, който „обира" колебанията на конструкцията по време на земетресения.

 

 

Интересна особеност на Taipei 101 е, че в него се намира вторият в света по бързина асансьор - той е способен да се издига със скорост 63 километра в час. Благодарение на него, от първия етаж до наблюдателната площадка, разположена на височина 89 метра, се стига само за 39 секунди.

Небостъргачът има 101 надземни и 5 подземни етажа. Архитектурата е в постмодернистичен стил и съчетава в себе си съвременните тенденции и традициите на древната китайска архитектура. В сградата се помещава многоетажен търговски център, стотици магазини, ресторанти и клубове.

 

1

Burj Dubai, Дубай, ОАЕ



 

Разликата между победителя в тази класация и неговия „подгласник", измерена в метри, е сериозна - повече от 200 метра. Височината на Бурж Дубай или Бурж Калифа, както е известен след откриването си през 2010 г., е 828 метра. Името на небостъргача е сменено в последния момент - на името на президента на Обединените арабски емирства шейх Халифа бин Зайед ал Нахаян.

 

 

В себе си най-високата сграда в света съдържа цели 162 етажа, за издигането на които са били изразходени 230 000 кубика бетон, 39 000 тона стомана и 142 000 квадратни метра стъкло. В най-горната си част сградата се люлее с отклонение 1.5 метра, което предвид височината и силните местни ветрове съвсем не е много. В строежа на постройката, в която има апартаменти, офиси, магазини, клубове, басейн, ресторанти и какво ли още не, са участвали 4000 души. Общата стойност на победителя се пресмята на 4 милиарда долара.  

 

 

Първоначално откриването на Бурж Калифа е планирано за 2009 г., но заради Световната икономическа криза е отложено с една година. Небостъргачът е рекордьор не само по височина - той се отличава още с това, че в него е намира най-бързия асансьор в света - 65 км/ч или 18 м/с, най-високата асансьорна инсталация, най-високата наблюдателна площадка - 453 м, най-високо разположената джамия - на 158 етаж, най-високо разположен плувен басейн - на 76-ия етаж, и още други подобни рекорди.