Инженери от Масачузетския технологичен институт са разработили нов метод, с който може да се наблюдава как растенията реагират на физически наранявания, инфекции и прекомерна светлина. Малки сензори ще могат да се имплантират в листата чрез проникване в липидната обменна обвивка, откъдето ще подават информация за вълните от диводороден пероксид. Точно това е съставката, която се отделя от наранените растения, за да стимулира клетките да възстановят наранявания или да отблъснат насекоми.
По време на експериментите един от инженерите случайно наранява едно от растенията. Това веднага задейства отделяне на диводороден пероксид, което е „видимо“ благодарение на сензорите. Около наранената зона се отделя и калций, който забързва процеса. Целта е да се произведат молекули, наречени вторични метаболити, които възстановяват щетите. Приложенията на технологията включват скрийнинг на различни видове растения за способността им да се противопоставят на механични повреди и как растителните видове реагират на патогени.
Според инженерите тази технология има потенциал да ни помогне да разберем по-добре как действат растенията. За всеки вид ще бъдат разработени различни сензори. Това със сигурност би помогнало на аграрната култура.
Вижте още: Още една причина да си останеш вкъщи – новият брой на GoGuide идва директно на дивана ти