Роботизирана подводна костенурка ще помага на археолозите да изследват морското дъно. В момента робо-костенурката е прототип и има миниатюрни размери, както виждате от снимката.

Тя е наречена U-CAT и е оборудвана с четири въртящи се плавника за по-добра маневреност, наподобяващи четирите крайника на водната костенурка. Благодарение на U-формата подводния уред може да се движи напред, назад, нагоре, надолу, наляво или надясно, и да заснема видео през цялото време.

The U-CAT е замислен и изработен от Taavi Salumäe в Университетския технологичен център за биороботика в Талин, Естония. Устройството е дело на биомиметиката, област в дизайна, която взема примери от биологични организми, в помощ на човешките цели. В този случай, робота се основава на водните костенурки, които са много маневрени под водата.


"Така наречените биомиметични роботи, базирани на животни и растения, е нарастваща тенденция в роботиката, където ние се опитваме да преодолеем технологичните затруднения, като се оглеждаме за алтернативни технически решения, предоставени ни от природата", каза Проф. Maarja Kruusmaa от центъра за биороботика.


Робо-костенурката работи от разстояние, без физическа връзка с човека, който я управлява. Нейната компактност й позволява да се промъкне в тесни пространства и за разлика от витловите подводни роботи, U-образните плавници не вдигат „прах“ от морското дъно. Тези качества ще позволят на изследователите да видят какво се случва в, да речем, едно корабокрушение, преди да са извършат допълнителни дейности за по-нататъшно проучване или изкопни работи.

Друго основно предимство на робо-костенурката е, че тя е особено евтина за производство в сравнение с други роботи предназначени за подобни мисии. Ако тя заседне някъде, просто ще се пусне още една и проучването ще продължи. "По този начин тя няма да фалира, археологът", казва  Kruusmaa пред Discovery News.

 

 

 

Визионер ли е Рей Курцвел или просто лудичък?