Биохимици са разработили метод за създаване на изкуствени антитела, които са толкова ефективни, колкото и истинските.

Антителата не са само критична част на защитата срещу заболявания, те са също перфектен пример за биосетивност. Тези натурални протеини се използват широко в диагностични тестове за рак и други заболявания, защото разпознават и се закачат изключително ефикасно за болестни маркери, включващи бактериални и вирусни протеини. Обаче естествените протеинови антитела са много скъпи за синтезиране в лаборатория и животът им е едва няколко месеца.

Изследователи работят върху синтетични антитела от години. "Изкуствени антитела се правят от полимери вместо от протеини, което ги прави по-евтини и издържливи", казва Кенет Шия, професор по химия в калифорнийския университет Irvine, ръководител на разработката на новия метод. Обаче никой досега не е успявал да създаде изкуствени антитела, които да прилепват толкова плътно, колкото естествените.

За да постигне новите и подобрени изкуствени антитела, Кенет Шия и неговите колеги са прецизирали техника наречена "молекулярно отпечатване".

"Новият метод за създаване на изкуствени антитела е драматичен пробив", казва Кен Шимицу, химик от университета в Южна Каролина.

Силно подобрените синтетични антитела могат да бъдат използвани терапевтично в части от човешкото тяло където нормалните антитела се разпадат бързо, като например храносмилателната система. Също така могат да се използват за подвижен способ за откриване на следи от химически оръжия.

Тагове: