За пръв път учени трансформираха кожни клетки на хора и мишки във функционални нервни окончания за болка (ноцицептори). Основната цел на експеримента е да се проучи процесът на болка в тялото и трудът да се продължи в нови болкоуспокоителни методи.
Въпреки че не е едно от най-приятните сетива, болката е необходима, за да оцелеем – без нея бихме пропускали наранявания, които застрашават живота ни. Нервни окончания, които завършват в кожата, предават сигнали за болка и сърбеж към мозъка, но приблизително с това се ограничават познанията ни за тази система. Информацията за това, как генерираме чувството за болка и кое дразнение се определя като болка, е мистерия, а наблюдаването на комплексен организъм за целта е прекалено сложно.
Три години са необходими на учените, за да създадат тази микросистема с нервни окончания. За целта пренаписват нишки ДНК на епидермални клетки в петриева чинийка и им придават нова функция. За да ги тества, екипът ги излага на температура 42 градуса по Целзий, активното вещество от лютиви чушки и получава резултат – клетките изпращат сигнал за болка.
Пациентите с хронични болки или без усет за болка все още не са получили универсално лекарство, но трудът, публикуван в Nature Neuroscience, определено може да стане основа за такова.