Как се живее в днешния прекалено замърсен, шумен, до голяма степен отровен от всякакви отпадъчни вещества свят? Трудно, лесно? Разбира се, за много от нас по-лесният начин на живот е този, ограден от няколко панелни стени с подсигурена доставка на вода, ток, интернет и всички благини на съвременната цивилизация. Просто влизаш, плащаш сметките си и не мислиш за нищо повече. Консумираш, спиш, работиш и отново в същия ред.


Дали това е правилният и природосъобразен начин на живот, ще оставя да прецените вие. Факт е обаче, че през последните години все по-упорито се говори по теми, като зелена енергия, рециклиране на храни и отпадъци, пестене на вода и енергия и дори преминаване към начин на живот off the grid. Този термин буквално означава живот, напълно организиран по начин при който сами произвеждате нужната ви електроенергия, вода, топлина (охлаждане) и донякъде дори и храна! И ако си направите елементарна сметка до какво би довело „изключването на десетки, стотици хиляди, милиони домакинства от „системата“, ще бъдете зашеметени. Свят без огромни, замърсяващи въздуха електроцентрали, решаване на проблеми с недостиг на вода, избавление от разхищение на храна, вода, енергия и още и още. Но възможно ли е наистина това?

 

Earthship

През 70-те години на миналия век един „откачен“ човек, архитекта Майкъл Рейнолдс се ужасява от начина на живот на модерното общество. Отвратен от планините отпадъци, унищожителната дейност на човека, замърсяването на околната страна и откъсването на човека от естествената му среда на обитание, той решава да съчетае разума с технологията, природното с човешкото. И създава своята идея за Earthship – постройки, направени до голяма степен от рециклирани материали – стари автомобилни гуми, бутилки, кутийки от кока-кола, бира и т.н. Те се използват не само с цел да бъдат намалени отпадъците и стойността на този тип къщи, но и дори с креативна, дизайнерска цел.


Предимствата и уникалността на „земните домове“ са толкова много, че с годините за тях са създавани цели филмови поредици, издавани са много книги. Хиляди ентусиасти по света са запалени по идеята, като, разбира се – не липсват и противници. Основното предимство на този тип екологични домове обаче е страхотно – тяхната самостоятелност. Те са откъснати напълно от мрежата за електроснабдяване, захранват се със слънчева, геотермална, вятърна или друг тип самостоятелно добивана енергия. Използват събраната дъждовна вода или собствен водоизточник, като я рециклират многократно. Същото се отнася и за останалите отпадъци, които в крайна сметка дори се използват за наторяване и отглеждане на растения, живеещи вътре в самата къща.

 

Как на практика „работи“ Earthship?

Ако живо се интересувате от тази идея, можете да намерите стотици сайтове и материали в интернет или дори да се обърнете за помощ директно на сайта и компанията на създателя на Earthship - http://earthship.com/. Иначе, накратко и доколкото ми позволяват знанията, ето какво представлява структурата на „Земния кораб“ (от по-ново поколение).


Къщите от този тип са винаги ориентирани по посока на слънцето, така че през зимата лъчите му падат косо и достигат почти до цялата вътрешност на помещенията, а през лятото (когато то свети по-силно и по-нависоко) падат почти вертикално, огряват растенията и не навлизат толкова навътре, за да не се получава прегряване. В задната и част прави дебел и масивен буферен слой от подредени автомобилни гуми, запълнени с утъпкана пръст, които след това са изолирани с още земя, дърво, стени. Получава се нещо като укрепление, бункер, вкопан почти изцяло в земята, с изключение на предната част, където се намират прозорците и вратите, даващи достъп на светлината и въздуха.


Подобна конструкция на сградата позволява използването на естествените дадености – всички знаем, че само на няколко сантиметра надолу в почвата температурата целогодишно е доста постоянна. Тя действа като изолиращ елемент и именно това се използва от Earthship концепцията – топлината или охлаждането на вашия дом да се получават директно от Майката Земя.


Страничните стени, както и предните доста често са изградени от употребявани бутилки, празни кутийки от напитки и др. рециклирани отпадъци. Така хем се намалява замърсяването на околната среда, хем се използват техните положителни качества – изолация, обем, здравина. На всичко отгоре може да се вложи и голяма доза креативност и при подходящо разположение стъклените разноцветни стъкла да внесат декоративен елемент в обстановката. Всичко зависи от вас или от вашия архитект, разбира се.


Предната част на зеления дом е почти изцяло стъклена, като прозорците и рамките се изграждат точно под определен ъгъл, така че да осигуряват директно навлизане на светлината, но в същото време да огряват вътре разположените растения. Над самите прозорци от външната страна се разполагат соларни панели за електроенергия. А отвътре, където са разположени самите растения, е обособена т.нар. буферна зона, изолирана от външната среда, но и от жилищните помещения. Това нещо е направено с цел, да се отдели микроклиматът на растенията (с по-висока влажност, насекоми, топлина) от обитаемите части. През лятото, когато жегата е много по-голяма, вътрешните прозорци и врати са затворени, а на тавана на буферната зона се отварят големи капаци, които отвеждат нагретия въздух навън. В същото време в задната част на къщата са създадени въздухоносни системи, които вкарват в помещението доста по-хладен „подземен“ въздух и така се осигурява едновременно циркулация на чист въздух и охлаждане на жилищните помещения. Гледайте това видео, интересно е:

 


Затвореният кръг на употребата на вода също е изключително постижение. Дъждовната или друг тип вода се филтрира през пясъчни наноси и се събира в огромни резервоари, като след това чрез системи от помпи и технологични филтри достига по предназначение – за миене, къпане, пиене. След употреба леко замърсената вода се пречиства и използва отново или отива за напояване на растенията. Те, разбира се, се засаждат според вкуса и желанието на собствениците – декоративни или ядивни. Няма нищо по-хубаво от това преди вечеря просто да излезете на „верандата“, да отрежете няколко домата, магданоз и чушки от вашата собствена оранжерия и да си направите салата.

 


Интериорът на помещенията вече зависи от вашите вкусове, виждания. Спалня, дневни помещения, кабинети, обзавеждане – всичко зависи от вашите предпочитания и финансови възможности. Аз лично препоръчвам да използвате архитект – все пак не всички разбираме от вътрешен дизайн. Но ако сте големи ентусиасти, в интернет ще намерите тонове от съвети, сайтове, схеми по темата. Решили ли сте веднъж да живеете близо до природата, независимо, свободно, чисто и екологично – едва ли нещо би ви спряло. Успех!

 

Плюсове

 

  • Енергийна независимост чрез използване на слънчева, геотермална или вятърна енергия
  • Добиване на вода от дъжд или собствен водоизточник
  • Самоподдръжка – отглеждане на растения отвътре, рециклиране на водата и минимизиране на замърсяването на околната среда
  • Лекота на конструиране на къщата – всеки може да я построи, стига да има желание и да може да копае
  • Рециклиране – всички материали освен лепилата идват от употребявани продукти. За жалост изхвърляните преди 20-30 години бутилки, гуми и празни кутийки днес се прибират от големите компании за рециклиране и много по-трудно можете просто да ги съберете – ще трябва вероятно да ги купите.
  • Естествена светлина, която тези сгради получават в количество
  • Изключителни органични, природни форми, интересен дизайн според вкуса ви

 

 

Минуси

 

  • Все пак не всички материали са природни – използва се доста бетон, желязо. Освен това има индикации, че употребата на автомобилни гуми може да доведе след години до натрупване на вредни отпадни газове от тях, които да вдишвате. Затова последното трябва да се има предвид и да се избегне чрез система за отвеждането им навън.
  • Ниската цена не е толкова постижима, както в началните години. Както споменахме, вече е трудно да намерите без пари толкова много отпадни продукти. Освен това самото място ще ви струва пари, както и работата – ако решите съвсем сами да направите такава къща, ще ви трябват вероятно доста години и невероятна сръчност. А ако решите да я създадете бързо и лесно, ще трябва да наемете доста работници и архитекти, което си е… доста скъпо.
  • Ако живеете на място с по-висока влажност, е възможно да се сблъскате с проблем с мухъл, особено в зоните с растения и външни стени.
  • Обратното – в сухи места, ако има недостатъчно валежи годишно, може да се наложи не само да пестите страшно много водата и буквално да се къпете по-рядко, но дори да трябва да зареждате и докарвате вода от някой близък град.
  • Ще трябва да поддържате и почиствате акуратно прозорците през зимата, лятото и изобщо да поддържате цялата къща в идеално състояние, ако не искате тя да започне да тече, да се задръства, цапа или поврежда.
  • Ще трябва да свикнете на шума от работата на водните помпи, пречиствателните системи и специализираните технологии за поддръжка. Изобщо поддръжката на такъв дом не е толкова евтина и безгрижна.