За никого не е тайна, че Русия постепенно се стреми да избягва колкото може повече западни технологии и да разработва свои собствени, а последните ѝ усилия изглежда са свързани с видеоигрите. На 25 декември Антон Горелкин, заместник-председател на Комитета за информационна политика на Държавната дума, разкри информация за местна конзола за видеоигри, разработвана от Министерството на промишлеността и търговията. Теоретичната конзола ще има процесор Elbrus и ще бъде задвижвана от Aurora или Alt Linux - и двете руски разклонения на популярната операционна система Linux.
Процесорът Elbrus е разработен от Московския център за технологии SPARC и е предназначен предимно за отбрана, критична инфраструктура и други приложения. Този процесор не може да се сравнява с това, което Intel, AMD и Arm произвеждат в момента, и със сигурност няма да достигне нивата на мощност на PS5 или Xbox. Въпреки по-слабия чипсет Горелкин подчерта, че конзолата не е предназначена за възпроизвеждане на портове на по-стари игри, а ще възпроизвежда „местни видеоигри“. Вероятно това означава, че Русия ще се нуждае и от собствена общност от разработчици, които да разработват тези игри.
В процес на разработка е и друга конзола, наречена Fog Play, но тя е по-скоро устройство за игри в облака. Потребителите с компютри от висок клас могат да ги отдават под наем на собствениците на Fog Play, които играят игри на тези компютри чрез облака.
Тези потенциални конзоли са само един от аспектите на по-широките планове на Русия за технологичен суверенитет. Още от нахлуването си в Украйна и последвалите западни санкции Русия се опитва да го превърне в реалност - но цифровата изолация затруднява това.
Приемането на Astra Linux в правителствените, разузнавателните, военните и дори образователните компютри е още едно руско усилие за разработване на собствени технологии. За тази цел Русия се опитва също така да замени скенера за файлове и уебсайтове VirusTotal (собственост на Google) със собствената си платформа Multiscanner в опасения от проникване на американското правителство.
Въпреки този напредък Русия все още е силно зависима от технологиите на Китай. Китайските смартфони са популярни там, а китайската електроника и технологиите с двойна употреба продължават да навлизат в Русия, въпреки че Близкият изток вече не ги изнася за САЩ.
Русия вероятно не е в състояние да постигне истинска технологична независимост в областта на видеоигрите или в други важни области, тъй като разчита твърде много на Китай и не разполага с възможности да произвежда чипове на ниво PS5 или Xbox. Двете руски конзоли за видеоигри служат като добър пример за предизвикателствата, пред които е изправена страната, предвид лошите ѝ отношения с много от световните суперсили. Точно както процесорът от Elbrus няма да може да се конкурира истински с най-добрите конзоли, така и Русия вероятно ще продължи да изостава в опита си за технологичен суверенитет.
Снимка: Unsplash/MTS
Виж още: НАСА наблюдава огромна, нарастваща аномалия в магнитното поле на Земята