Инстинктът да трупаш и да контролираш се събужда с пълна сила от повечето виртуални игри. Един мъж може дял живот да бъде съвършеният цивилизован джентълмен, но седне ли пред видеоиграта или компютъра, той се преобразява и изминава целия път от съвременния до пещерния човек, пише в. "Таймс". Това не е подигравка, а изводите от неотдавнашен експеримент, целящ да проучи дейността на главния мозък по време на занимание с компютърни игри.

Учените от Станфордския университет поставили на участниците в опита шлемове с електроди, включени към томограф, и ги помолили да изиграят едно ниво от специално разработена за случая игра, в която се изисквало завладяването на максимално количество територия.

Резултатите показали, че мъжете и жените имат коренно различна мотивация, що се отнася до компютърните игри. Участвалите в експеримента мъже показали активиране на мозъчната си дейност в зависимост от количеството завладени "земи". В статия, публикувана в списание Journal of Psychiatric Research, авторът на проучването доктор Алан Райс коментира изводите си така: "Мисля, че сме прави, като твърдим, че мъжете по природа се отнасят по-ревностно към собствената си територия и личното си пространство. Не е необходимо да сте гений, за да се сетите представителите на кой пол обикновено се изявяват като тирани и завоеватели, специално при нашия биологичен вид."

Според изследователите мозъчните механизми, които сработват, когато един мъж се занимава с виртуални игри, наподобяват тези, действащи при приматите и първобитните хора при заплаха от атака на неприятел. Става въпрос за древен механизъм, който кара мъжките да завземат определена територия и да се чувстват застрашени и агресивни, когато нещо заплаши хегемонията им. Причината е проста - контролът върху определено пространство осигурява едноличен достъп до наличните в него ресурси, както и до женските. Ето защо при животни, чиито общества са устроени на "харемен" принцип -тоест на един алфа мъжкар, контролиращ група от женски и по-слаби мъжки (хората също спадат към този род), инстинктите за контрол, завземане и трупане на ресурси и "подчинени" са особено силни.

Експериментът показал още, че жените, макар и да усвоявали лесно играта и безпроблемно да преценявали пътя си към победата, не се стремели толкова към успех. За дамите било по-важно да изпълнят правилно поставените им задачи и да не допуснат грешка, отколкото да натрупат колкото се може повече точки. Те се вживявали в играта много по-малко, отколкото мъжете, показал анализът на мозъчната им активност.

От в. Класа 

Тагове:
Още от Play