Могат ли игрите да помогнат за подобряване на психичното здраве и житейските умения? Ново проучване на университета Аалто разкрива как една известна с предизвикателствата си видеоигра помага на играчите да намерят устойчивост, смисъл и надежда в реалния живот.

Използвайки задълбочен тематичен анализ на дискусиите на играчите в Reddit, изследователите от университета в Еспоо, Финландия се фокусират върху личните разкази, свързани с психичното здраве, и геймплея в ролевата игра Dark Souls. Проучването подчертава многостранните начини, по които играчите преживяват и се отнасят към предизвикателната и често мрачна фентъзи-екшън игра.

„Играчите описват как структурата на играта ги е научила да приемат неуспехите като съществена част от житейския процес“, обяснява докторантът Яако Векеве. „Чрез безмилостната си трудност и силните си сюжетни теми Dark Souls сякаш даде възможност на много играчи да се изправят срещу трудностите в реалния живот с постоянство и надежда.“

Изследователите се надяват, че проучването ще насърчи други да продължат да изследват потенциалните положителни въздействия на игрите върху психичното здраве и да информират за дизайна на игрите, който да обслужва и реалните нужди на играчите.

„Минали проучвания показват ясна нужда от по-задълбочени, специфични за игрите изследвания, насочени към потенциалните ползи за психичното здраве от развлекателните игри“, казва Вакева. „Когато разказът, контекстът, темите и техническото изпълнение създават силно взаимодействие, това може да предизвика въздействащо игрово преживяване, което може да има положителни ефекти за играча.“

Въпреки че проучването твърди, че играта не замества нуждата от професионална помощ или терапия, то предоставя емпирични доказателства, че обмисленият дизайн на игрите играе роля в предлагането на смислена активност и подкрепа на играчите на фона на депресия или други проблеми с психичното здраве.

„Когато се разглеждат игрите и тяхното въздействие върху благосъстоянието, има тенденция да се подчертават потенциални негативи, като например прекарването на твърде много време пред екраните. Dark Souls е пример за това как видеоигрите могат да повлияят положително на живота на геймърите отвъд самото игрово преживяване“, казва доц. Яне Линдквист.

Предизвикателната структура на геймплея на играта е изиграла централна роля в потенциала ѝ да помогне на играчите да се справят с депресията, добавя той. По-специално, емоционалният и често философски резонанс на геймплея, особено игровата концепция за hollowing, която играчите често интерпретират като метафора за депресия.

В Dark Souls hollowing служи както като наративен контекст, така и като основна механика на геймплея. То се отнася до това как героят на играча е обречен на повтарящ се цикъл от смърт и възкресение, водещ до постепенно израждане и загуба на цел в живота.

Онлайн общностите около играта, като например кооперативната мултиплейър общност на играта, са установили, че предоставят на играчите емоционална подкрепа, насърчение и чувство за принадлежност. Фрази от играта като Don't You Dare Go Hollow често се повтарят в нишките за съобщения, насърчавайки чувството за общностна принадлежност, постоянство и подкрепа.

„Някои играчи описаха как са се научили да искат помощ в играта, което е улеснило и самото им искане на помощ в живота“, завършва Линдквист.

Снимка: Unsplash/Bandai Namco

Виж още: Сериозното мислене може да предизвика болки в мозъка ви

 

Още от Play